Przejdź do treści

Nasz Zespół:


Wojciech Kopciński - twórca Legionu
Urodził się 13 grudnia 1950 roku w Częstochowie, zmarł 23 kwietnia 2011 w Gdańsku. Ukończył Wyższą Szkołę Nauczycielską, Wydział Matematyczny, w Częstochowie (dyplom 1974). W latach 1974-76 był studentem Wydziału Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył studia na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Reżyserował spektakle w teatrach Krakowa, Jeleniej Góry, Słupska, Bielska-Białej i Poznania. W latach 80-tych opuścił Polskę, emigrując do Niemiec, gdzie otrzymał status emigranta politycznego. Był animatorem życia kulturalnego w Altenkunstadt, gdzie mieszkał. Po zmianach ustrojowych był częstym gościem w ojczyźnie jako reżyser wielu przedstawień na Scenie Salezjańskiej w Krakowie, w tym głównie co roku odnawianej Pasji. Był pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym I Międzynarodowego Festiwalu Widowisk Pasyjnych „Pasja 2000” w Krakowie. Debiutował książką „List-Dziennik”(krakowskie wydawnictwo Abrys). W Niemczech wydał: „Kreuzfeuer”, „Der Nebel”, „Lusnok”(w wydawnictwie MEDU-VERLAG). Był twórcą i reżyserem towarzyszenia Teatralnego Legion z Kórnika. Zrealizował i wyreżyserował kilkanaście spektakli autorskich oraz koncertów z premierami na kórnickim Zamku.

Anna Łazuka - Witek
Absolwentka filologii polskiej na UMCS w Lublinie. W latach 1972-1978 redaktor Wydawnictwa Lubelskiego. W latach 1978-1992 w Londynie: 1979-1984 studia w Hammersmith and West London College w Londynie. Od 1984 do 1991 redaktor Katolickiego
Ośrodka Wydawniczego Veritas w Londynie. W 1991 dziennikarka w „The Polish Daily”, współpracująca z: „Wychowaniem Ojczystym”, „Orłem Białym” i inną prasą emigracyjną. W latach 1985-1991 sekretarz Polskiej Macierzy Szkolnej Za Granicą (1989 – Złota Odznaka Polskiej Macierzy Szkolnej). Kierownik artystyczny Teatru Małych Form w Londynie. Członek zarządu Teatru dla Dzieci i Młodzieży Syrena w Londynie, Ogniska Polskiego, POSKU. W Polsce od 1992 prowadzi działalność gospodarczą: dwa sklepy na św. Marcinie w Poznaniu (jeden galeria rękodzieła), sklep w Lublinie, hurtownia w Kórniku. 1992-2004 członek Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Poznaniu (1993 – Honorowa Odznaka Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług w Poznaniu). Od 2007 prezes Stowarzyszenia Teatralnego Legion, tworząca i dbająca o jego linię programową: popularyzację twórczości emigracyjnej, artystyczny młodzieży, scenę faktu popularyzującą zasługi wybitnych  Wielkopolan. Autorka większości scenariuszy Legionu.

Maria R. Gierczyńska

Poznanianka z urodzenia, a z wyboru mieszkanka Ziemi Średzkiej (Kijewa). Studiowała nauki polityczne i filozofię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a następnie w
Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej „Schola Posnaniensis”, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Tkaniny Przestrzennej prof. Urszuli Plewki-Schmidt. Równocześnie uczestniczyła w zajęciach w Pracowni Architektury Wnętrz prof. Adolfa Szczepińskiego. Po ukończeniu studiów objęła asystenturę w Pracowni Tkaniny Przestrzennej prof. Urszuli Plewki-Schmidt, gdzie pracowała do 2006 roku. Obecnie członek zarządu kórnickiego Stowarzyszenia Teatralnego Legion. Otrzymała wyróżnienie w Konkursie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na najlepszy dyplom ukończenia studiów w zakresie sztuk pięknych. Została uhonorowana wpisem do Złotej Księgi miasta Altenkunstadt w Niemczech. Na 12 Międzynarodowym Triennale Tkaniny Łódź 2007 otrzymała wyróżnienie honorowe. Również w 2007 roku na IV Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Trójmiasto 2007 otrzymała nagrodę S.P.A.W. Era-Art. Jej prace znajdują się m. in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, depozyt w Klasztorze pocysterskim w Wągrowcu, w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Autorka scenografii. Uczestniczka wystaw i prezentacji, m. in.: w Muzeum Historii Miasta Łodzi (1998), w BWA w Katowicach (1998), w Galerii „Artis” w Kołobrzegu (1999), w Galerii ZPAP, w Sukiennicach w Krakowie (2000), w BWA Galeria Miejska w 31 Tarnowie (2000), w BWA Galeria Miejska w Krynicy Górskiej (2000), w BWA Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp. (2000, 2002, 2004), w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2002, 2004, 2007, 2007, 2010), na Festiwalu Teatralnym Malta Off w Poznaniu (2002, 2004), w Muzeum Narodowym w Poznaniu (2002, 2004,2004), w Muzeum Plakatu w Wilanowie (2002), w Akademii Muzycznej w Poznaniu (2003, 2004), w Synagodze w Altenkunstadt w Niemczech (2003), w Klasztorze pocysterskim w Wągrowcu (2003), w Muzeum Zamku Górków w Szamotułach (2003), w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (2003), na X Światowej Wystawie Scenografii i Architektury Teatralnej w Pradze (2003), w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu (2004), w Muzeum Miasta Gdyni (Gdynia 2007), w Muzeum Ziemi Średzkiej „Dwór w Koszutach” w Koszutach (2010), MDK w Kole (2011), MDK w Golinie (2011), w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu (2011).

Tomasz Kilarski
Urodzony w 1980, żona Anna, córka Amelia; psycholog, gitarzysta, aktor, z grupą teatralną Wojciecha Kopcińskiego od 2003 roku.

Anna Kilarska

Urodzona w 1981 roku, mąż Tomasz, córka Amelia; specjalista do spraw jakości. Sopran Poznańskiego Chóru Polihymnia, wokalistka, aktorka; w Legionie od 2006 roku.

Katarzyna Nowaczyk

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, studentka II roku wiedzy o teatrze – UAM; w zespole od 2005 roku.

Bettina Arnold

Kierowniczka Aktorsko–Muzycznej Kuźni Talentów „Musicus” w Burgunstadt/Niemcy. Działa od początku założenia Stowarzyszenia Teatralnego Legion oraz bierze udział w naszych koncertach.

Anna Deręgowska

Absolwentka Szkoły Baletowej w Poznaniu. Pierwsza tancerka Opery Poznańskiej. Tańczyła tytułowe partie w baletach w choreografii m. in. Conrada Drzewieckiego i Teresy Kujawy.

Leszek Furman

T
utor, muzyk, kompozytor. Pianista, aranżer, dziennikarz. W latach 1968-1985 muzyk i kompozytor jednego z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego – High Society Band, zdobywcy nagród na festiwalach polskich i
zagranicznych. Kompozytor utworów HSB nagranych na płytach w Polsce i w RFN. Dziennikarz TVP Katowice (1970 – 1982 i 1990 – 2007). Od roku 1970 - autor muzyki do większości premier Teatru STG w Gliwicach. Kompozytor i aranżer muzyki teatralnej i filmowej, m.in. dla Teatru TV, do filmów dokumentalnych i reportaży oraz nagrań dla Polskiego Radia. Współpracuje w duecie fortepianowym z Janem Kwaśnickim. Wspólnie nagrali w 2009 r. płytę „The Double Decker”.

Andrzej Młodkowski

Tutor, muzyk. Absolwent fizyki WSN w Częstochowie 1974 roku (razem z Wojtkiem Kopcińskim), potem szef Klubu Środowisk Twórczych w Filharmonii (to Wojtek zgłosił moją kandydaturę, będąc szefem artystycznym Teatru), następnie (lata 90.) szef impresariatu Filharmonii. Od lat 80. współpracuje z Teatrem (głównie recitale piosenki aktorskiej) - do dzisiaj. Niezliczona ilość kameralnych recitali piosenkarskich oraz występów estradowych z różnymi formacjami muzycznymi - obecnie występuje z reaktywowanym zespołem bluesowym KK Blues Band.


Ryszard Gaffling-Gierczyński

Projektant, architekt. Architekt, pracownik Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego, doktorant. Właściciel autorskiej pracowni architektonicznej Gkwadrat. Mieszkaniec Poznania od 26 lat, obecnie poddany suburbanizacji w okolice Środy Wlkp. Zamiłowania: architektura pasywna, lowtech, historia dworów polskich, audiofilizm, golf, i dużo innych.

Mikołaj Basiński

Role pierwszoplanowe. Absolwent pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM, student III roku psychologii – UAM; w zespole od 2008 roku.

Roland Ciesielski
– FAMILIMAN

Emilia Kuterasińska

Tancerka. Studentka edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwentka kursu instruktorskiego z zakresu tańca jazzowego w Krakowie. Od 7 lat tancerka zespołu AKT działającego przy Kieleckim Teatrze Tańca. Systematycznie kształcąca swoje umiejętności z różnych dziedzin tańca na warsztatach międzynarodowych.

Kamil Łapaj

Role pierwszoplanowe.  Niezapomniany z roli leśnika Bieńkowskiego, pracownika Władysława hr. Zamoyskiego, w scenie faktu „Dar i zmaganie. Walka o Morskie Oko”

Izolda Pietrusiak


Ilona Szczepańska

      Aktualnie jest absolwentką studiów I stopnia na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, na Akademii Muzycznej w Krakowie. Opiekuje się amatorskim chórem (w Legionie miała możliwość stawiania pierwszych kroków w tej dziedzinie, prowadząc zajęcia wokalne z uczestnikami warsztatów). Studiuje także wokalistykę, na wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie - to właśnie Legion utwierdzał ją w przekonaniu, że scena jest tym miejscem, w którym powinna być i w pewnym sensie pchnął ją w tym kierunku. Bierze udział w wielu projektach akademickich, spektaklach, koncertach, zarówno jako chórzystka i solistka, ale „czarna krew” nie daje jej spokoju, co powoduje, że próbuje również swoich sił w jazzie.






Wróć do spisu treści